ادبیات و شعر

ادبیات و شعر

ادبیات آینه تمام نمای انسان هاست و به نوعی کهن ترین هنر نوع بشر است، این هنر مبنای تمام عیاری برای بسیاری از هنرهای نمایشی است ولی این هنر تبلوری درخشان در فرهنگ و غنای پارسی زبانان دارد و شیفتگانی در سراسر دنیا دارد

بررسی شخصیت های نمایشنامه مرد بالشی

بررسی شخصیت های نمایشنامه مرد بالشی

ادبیات و شعر - 1397/12/20

نویسنده ( کاتوریان ):

این شخصیت خشونت (کودک آزاری )  را در قالبی تصعید شده ( نظرگاه فروید ) به آثاری داستانی  مبدل کرده است و از این طریق خشونت  اعمال شده بر خود  در دوران کودکی را  در قالب این  داستان ها ( با موضوعیت کودک آزاری ) ارضا میکند . او در مقابل بازرس جنایی موضعی انفعالی دارد و دست به توجیه خود نمی زند بیشتر شخصیتی توصیف گرا دارد و یا شاید  اقدام  به تجاهل میکند .  به هر روی شخصیت او را می توان مصداقی از وضعیت « من خوب نیستم شما هم خوب نیستید » دانست .

برادر نویسنده ( مایکل ) :

شخصیتی که در اثر شکنجه های پدرش در کودکی دچار ترومایی عمیق شده است و تا جد یک عقب  افتاده ذهنی مشاعر خود را از دست داده .  او در جهان فانتزی خود غرق   است و همچون رسالتی موهوم  مجری تمام وقایعی است که در داستان های برادرش رخ می دهد . گویی که او عامل اجرایی خواست های  برادر خود است و همچون طعمه ای بی تعقل در منویات برادر خود استحاله شده  و در آخر نیز توسط برادرش به قتل می رسد . او اگرچه عامل قتل کودکان است ولی نمی توان او را دلیل این جنایات تلقی کرد . او نقش قربانی و قاتل را توامان به عهده دارد .او را میتوان مصداقی از وضعیت « من خوب هستم شما خوب نیستید » تلقی کرد

بازرس :

شخصیتی که پیشینه روشنی در نمایش ندارد و شخصیت او در حال ساحته و پرداخته می شود . شخصیتی چند وجهی که با خود ترومایی مبهم را حمل میکند . او شخصیتی لفاض و متناقض دارد که حاوی یک سادیست مخملی است وبا تصمیمی از پیش تعیین شده تصمیم دارد نویسنده را به یک بازی روانی بکشاند . شاید شکست نویسنده در این دوئل روانی برای او بیش از احقاق عدالت در اولویت باشد اما در مقابل انفعال ( و یا شاید تجاهل ) نویسنده موضاع متفاوت شخصیتی به خود می گیرد . وضعیتی که او نسبت به دستیار خود ( بازرس دارد ) نویسنده نسبت به برادر خود دارد از این حیث دوئتی شخصیتی بین این چهار نفر موجود است . او را نیز با کیفیتی متفاوت می توان در وضعیت « من خوب نیستم شما هم خوب نیستید » قرار داد . او را می توان مانند نویسنده شخصیتی مهجور و مطرود تلقی کرد که حوزه قدرت و انتقام را در شغلی دولتی تصاجب کرده است .

بازرس دوم :

او نیز در کودکی تحت ازار شکنجه پدر خود بوده است  و حس انتقام خود را در وجاهت یک شغل دولتی به تصعید رسانده است ( از این حیث بی شباهت به نویسنده نیست ). او عامل اجرایی حکم بازرسی است  و تمام توان خود را به کار می بندد تا نویسنده از مهلکه جان سالم به در نبرد . و در اخر نیز به هدف خود می رسد . همه شخصیت ها در این نمایش در پی حذف دیگری هستند اگر چه قربانی وضعیتی مشابه هستند ولی در مناسبتی متضاد قرار می گیرند و دائما در نقش قربانی و جانی در نوسان هستند . او را هم می توان در وضعیت « من خوب هستم شما خوب نیستید » متصور بود .

مرد بالشی :

او شخصیتی استعاریک در داستان های نویسنده است که در پارادوکسی دهشتناک معنی می یابد . او مردی است که در استعاره چند بالش به عنوان اجزای بدنش دلالتی  دراماتیک پیدا کرده است . بالش به عنوان اسبابی برای خواب و آسودگی تبدیل به الت قتاله ای  ای برای آسودگی ابدی کودکان می شود ( روی کودکان می افتد و آنها را خفه میکند )  با این منطق که کودکان باید در دوره معصومیت خود از روابط و مناسبات  بیرحمانه بزرگسالان حذف بشوند تا در آینده  به کیفیت وجودی انان فروکاسته نشوند . او با قطع این چرخه مانند لطفی تحمیل شده بر دنیای معصومانه کودکان عمل میکند و همچون مهربانی پیش از موعد به نقض غرض خود مبدل می شود .


رضا افشاری
رضا افشاری
رضا افشاری متولد هفده مرداد سال یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت در تهران است وی دانش آموخته ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر و معماری است و در حوزه های : شعر ، ادبیات داستانی /ادبیات دراماتیک فعالیت می کند.

برچسب ها :

شخصیت، نمایشنامه، مرد بالشی، مارتین مک دونا، نمایش نامه، فروید


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی

98/05/11

خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی
ادامه مطلب
طنز خنده متفکر

98/05/07

طنز خنده متفکر
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40