ادبیات و شعر

ادبیات و شعر

ادبیات آینه تمام نمای انسان هاست و به نوعی کهن ترین هنر نوع بشر است، این هنر مبنای تمام عیاری برای بسیاری از هنرهای نمایشی است ولی این هنر تبلوری درخشان در فرهنگ و غنای پارسی زبانان دارد و شیفتگانی در سراسر دنیا دارد

خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی

خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی

ادبیات و شعر - 1398/05/11

طبق نظریه "جولیا  جینز" در کتاب "خاستگاه اگاهی" ( فروپاشی ذهن دو جایگاهی ) مغز با ویزگی سوبژکتیو رفته رفته از تمدن های دو هزار سال قبل از میلاد شکل گرفت( گذار مغز به عنوان سازه ای با کارکردی ابژکتیو به سوبژکتیو ) به تعبیر دیگر  درونی شدن و اشراف به " من وجودی " قدمتی بیش از 4500 سال از تاریخ حدود 40000 ساله انسان متمدن ندارد  .
 
 انسان تا قبل از این تاریخ ، خود را  ادامه طبیعت می دید به عنوان مثال برخوردی که با اعضای بدنش داشت به شدت ابژکتیو و در طول طبیعت بود . یعنی فرق چندانی بین دست و پای خودش و یک شاخه درخت یا یک سنگ قائل نبود . .رگ و ریشه های این نوع برخورد در متون کهنی مثل گیلگمش و ایلیاد و اودیسه ی هومر قابل پیگیری است . 
طبق این نظریه انسان دوره کهن چیزی به اسم " من" را  از طبیعت منفک نمی کرده طی بررسی های علمی و تاریحی جینز « آگاهی » محصول این سوبژکتیو شدن است   ( آگاهی به مثابه جدایش من از طبیعت ) . این که چقدر این نظریه قابل نگاه است و چقدر رفرنس های قابل استنادی دارد  مشمول غور و تفحس در چند حوزه مختلف باستان شناسی ، چغرافیا ، تاریخ  و البته فلسفه است . نویسنده در قالب نظرگاهی بنیان فکن  تصویر حیرت انگیزی از انسان  کهن سنگی به دست می دهد  , انسانی که عمر" من وجودی اش" چیزی بیشتر از حدود 4 تا 5 هزار سال قبل نیست و چه بسا دوران پیشابلوغ ذهنی گرایی خودش را  طی میکند  و اگر این سیر رو بسط دهیم   دوره های بیشماری با این کیفیت برای انسان درآینده قابل تصور است  .  در این کتاب این پرسش بنیانی مطرح می شود : گذر از این درون سازی  ( ذهنی گرایی انسان معاصر ) چه میتواند باشد ؟ مرحله ای که شاید مغز در ساحت دیگری متبلور بشود  و کارکرد تاویل و تفسیر و بطور کلی " تفکر" به تغییری بنیانی بیانجامد  . 
 
نویسنده این کتاب در کنار مباحث بی شماری که مطرح میکند پیام آور این فلسفه خواهد بود  که  محتمل است  تمدن انسانی وارد ساحت  دیگری از ذهن بشود  که تمام مناسبات بشری را  تحت شعاع خودش قرار دهد  , طبق نظریه جینز این اتفاق یک بار برای بشر افتاده پس به عنوان یک احتمال مسبوق به سابقه باز هم در کمین است .  با این توضیح که بشر یک بار از دنیای ابژکتویته وارد جهان سوبزکتویته شده و چه بسا این  بستری برای گزار سوم و چندم بشر با گونه دیگری از مواجهه با هستی باشد .برچسب ها :

جولیا جینز،کتاب،ادبیات


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


طنز خنده متفکر

98/05/07

طنز خنده متفکر
ادامه مطلب
درامدی بر زندگی ساموئل بکت

98/05/06

درامدی بر زندگی ساموئل بکت
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40