ادبیات و شعر

ادبیات و شعر

ادبیات آینه تمام نمای انسان هاست و به نوعی کهن ترین هنر نوع بشر است، این هنر مبنای تمام عیاری برای بسیاری از هنرهای نمایشی است ولی این هنر تبلوری درخشان در فرهنگ و غنای پارسی زبانان دارد و شیفتگانی در سراسر دنیا دارد

نقد ارسطویی نمایشنامه آژاکس اثر سوفوکل

نقد ارسطویی نمایشنامه آژاکس اثر سوفوکل

ادبیات و شعر - 1398/01/16

آژاکس ، قهرمان یونانی  شبانه به سراپرده اودیسیوس یکی از پادشاهان محلی یونان حمله ور می شود و قصد دارد او و اگاممنون پادشاه یونان و برادرش منلاس را به قتل برساند اما با فریب اتنا، الهه هوش و خرد دچار وهم گردیده و چهارپایانی را به جای آنها به قتل  رسانده و به اسارت می برد . انگیزه او تصاحب سلاح اخیلیس است که آگاممنون درپایان  جنگ تروا به عنوان پاسداشت از دلاوری های اودیسیوس به او داده است  و آژاکس خود را مستحق آن می نداسته . آژاکس به خطای خود پی برده و شرمسار از این اشتباه خودکشی میکند . و همسرش تکمسا و فرزندش اوری ساسس را به برادرش توسر می سپارد . توسر قصد دارد پیکر او را به خاک بسپرد که با مخالفت اگا ممنون و منلاس مواجه می شود نزاعی کلامی بین آنها شکل میگیرد ولی در نهایت با وساطتت اودیسیوس قائله پایان می پذیرد و توسر و اوری ساسس مشغول دفن کردن او می شوند .

...

 

تم : حسادت ، یا غبطه

پورتاگونیست : اگرچه محور اصلی داستان حول عمل  آژاکس می گردد ولی نمی توان  با قاطعیت او را پورتاگونیست داستان نامید . برخلاف بسیاری از تراژدی های باستان او به عنوان کاراکتر اصلی در میانه داستان حذف می شود . و مابقی شخصیت ها نقش محوری را پیدا میکنند .

آنتاگونیست : این نقش را هم به صراحت نمی توان به شخصیتی خاص معطوف کرد .اودیسیوس و اگاممنون و منلاس هر سه مانعی در برابر خواست و انگیزه آژاکس بودند ولی بیش از اینها نزاعی درونی در آژاکس را می توان در تقابل با او متصور بود .

وحدت های سه گانه : موضوع از ابتدا تا پایان حول  اعمال آژاکس می گردد و موضوعات فرعی نیز در خدمت موضوع اصلی است اما مکان نمایش دو ناحیه مختلف را در بر می گیرد  ۱- سراپرده آژاکس ۲- محل خودکشی آژاکس ،  به همین جهت در ظاهر در منطق ارسطویی نمی گنجد ولی به لحاظ زمانی میتوان ماجرا را در بیست و چهار ساعت ( یک شبانه روز ) دنبال کرد .

هامارتیا : کشتن گوسفندان به جای اودیسیوس ، آگا ممنون و منلاس

نقطه اوج : خودکشی آژاکس

نقطه فرود : خاکسپاری آژاکس

کشمکش ها : کشمکش فرد علیه فرد یا  دیگران ( آژاکس و ادیسیوس و اگاممنون و منلاس ) کشمکش خود با خود (  تصمیم گیری در مورد خودکشی یا مهاجرت ) کشمکش فرد علیه اجتماع  ( جلوگیری از دفن آژاکس)


رضا افشاری
رضا افشاری
رضا افشاری متولد هفده مرداد سال یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت در تهران است وی دانش آموخته ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر و معماری است و در حوزه های : شعر ، ادبیات داستانی /ادبیات دراماتیک فعالیت می کند.

برچسب ها :

ارسطو، سوفوکل، آژاکس، نمایشنامه، نمایش


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی

98/05/11

خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی
ادامه مطلب
طنز خنده متفکر

98/05/07

طنز خنده متفکر
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40