ادبیات و شعر

ادبیات و شعر

ادبیات آینه تمام نمای انسان هاست و به نوعی کهن ترین هنر نوع بشر است، این هنر مبنای تمام عیاری برای بسیاری از هنرهای نمایشی است ولی این هنر تبلوری درخشان در فرهنگ و غنای پارسی زبانان دارد و شیفتگانی در سراسر دنیا دارد

نقد ها و نوشته ها در باره تئاتر

نقد ها و نوشته ها در باره تئاتر

ادبیات و شعر - 1398/09/06

 

نام کتاب : نقد ها و نوشته ها در باره تئاتر

نویسنده : رولان بارت

 

 وجد انگیز ترین مطالبی که تا به حال در قالب نقد و تاویل تئاتر خوندم بی شک در همین کتاب ۴۷۹ صفحه ای جمع آوری شده . مجموعه نقد ها و یادداشت های بارت در میانه سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۷۱ (عمدتا در ده ی ۵۰ میلادی )

                                             

انگشت اشاره این یادداشت ها بر پنج  جریان تئاتری نشانه رفته : تئاتر مردمی ، تئاتر عوامانه ، تئاتر سیاسی ، تئاتر بورژوایی و تئاتر پیشتاز . نویسنده با تاملی ژرف به تعریف و تفسیر این مفاهیم می پردازه و در خلال این تعاریف با بیانی  ذهن پذیر  آراء شخصی خود رو ارائه می ده .

                                

 تئاتر فرانسه در دهه پنجاه  صحنه رویارویی جریان های پر تلاطمی از منش های متفاوت نسبت به مفاهیم فوق الذکر بود که با استناد به یادداشت های نویسنده در استیلای تئاتر بورژوایی  به حاشیه نا امن تغافل ها رانده می شد . تلاش رولان بارت در اشاعه این جریانات مهجور یاداور شوالیه ای تنها در حماسه ای نابرابر بود .

 

جریان های داخلی محرک (مانند تئاتر مردمی ژان ویلار)  در کنار  جریان های  پر جوش و خروش وارداتی ( مثل تئاتر برشت / برلینر انسامبل) به رگ و ریشه خشک تئاتر فرانسه  بن مایه یادداشت های بارت قرار میگیره  او با استناد به این جریان ها به فرآوری پیشنهادات جدید و فراروی از تعاریف پوسته و پوسیده تئاتر بورژوایی دست می زنه . فارغ از هر نقد کیفی بر این اثار چهره بارت به عنوان منتقدی مجد و دلالت گر  بی قید از هر نرم خویی محافظه کارانه ای به کلاسی آموزشی برای  طرح منش ناقدانه مبدل می شه .

...

پیشنهاد من برای مطالعه این کتاب روزی بیست تا بیست و پنج صفحه است . چگالیته بالای این یادداشت ها نیاز به باز  خوانی های مداوم و نت  برداری های مکرر داره . مرز باریک بسیاری از دلالت های مطروحه  خطای وجود  تناقض در آراء نویسنده رو ایجاد می کنه که با عور بیشتر و عدم تعجیل در روند مطالعه به شفافیت اغراض نویسنده منجر خواهد شد . 

...

هر کدام  از یادداشت های این کتاب می تونه مدخلی برای یک تحقیق  ( در قالب یک پایان نامه )  موثر و محرک در جهان سرمدی تئاتر باشه . اگرچه آراء بارت تا به امروز ذهنمالی شده  ی هزار نقد و نظره ، ولی آنچه که هنوز این دریافت ها رو تر و تازه نگه داشته گزاره های بازی است که او در پیکره خشک و بی منفذ نقد باز کرده .

...

 در موخره کتاب مطلبی  درباره  تئاتر کلاسیک یونان وجود داره  که در عین موجز بودن بهای کیفی اش  بیشتر از  تمام چیزی است که در واحد های   مکرر درسی  از تئاتر یونان در دانشگاه های تئاتر  به خورد دانشجو داده می شه  . و دیگر اینکه اگر مایل به یک واکاوی  بکر  برشتیسمی  هستید . به برشتی که بارت در این یادداشت ها خلق میکنه ( برشتبارتی ) نظر ویژه ای رو معطوف کنید .

...

در اخر جا داره از ترجمه کاربردی و روان دکتر مازیار مهیمنی تشکر کنم . مشقت این جنس ترجمه رو زمانی درک میکنید که اثار دیگری از این نویسنده رو با ترجمه های دیگری مطالعه کرده باشید . بارت پیچیده نیست تنها با چیز پیچیده ای مواجه شده . فهم مترجم از همین گزاره باعث شده دلالت پیچیدگی رو نشون بده نه واقعیت پیچیدگی رو . دم اش مدید ، باز دم اش  مدام .برچسب ها :

نقد ها و نوشته ها،تئاتر،کتاب


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


طنز خنده ی متفکر

98/09/05

طنز خنده ی متفکر
ادامه مطلب
خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی

98/05/11

خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40