تئاتر

تئاتر

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم آخرین پروژه گروه هنری اسپرودیزاین از 6 فروردین سال 1398 در سالن مستقل تهران با حضور متین ستوده و به کارگردانی علی ساسانی نژاد

اطلاعات تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم
تئاتر گوژپشت نتردام یکی از رکورد داران گینس

تئاتر گوژپشت نتردام یکی از رکورد داران گینس

تئاتر - 1398/01/18

گوژپشت نتردام اثر جاودانه ویکتور هوگو رمانی متعلق به تمام عصرها، و در ستایش جاودانگی عشقی سوزان،  آنچنان که هم درد است و هم التیام.

این رمان در سال 1831 تقریبا سی سال قبل از اثر شکوهمند دیگر ویکتور هوگو یعنی بینوایان منتشر شده است .

انگیزه نگارش این رمان مربوط به زمانی است که ویکتور هوگو در حال بازدید از کلیسای نتردام، کلمه ANATKH که به لاتین به معنای سرنوشت است را روی دیوار میبیند، دست نوشته ای که شاید مربوط به قرون گذشته توسط فردی روی دیوار کنده کاری شده که از سرنوشت خود ملول بوده است (در رمان نیز اشاره می شود، شخصی که کلمه سرنوشت را بر دیوار کلیسا  حک کرده، اسمرالدا از شخصیت های داستان است) و در نهایت مانند همه مرگ انتهای کار او بوده. شخصیت پردازی رمانتیک و استفاده از معماری گوتیک به عنوان یک شاخص ادبی در سراسر کتاب مشهود است.

این رمان از همان بدو انتشار مورد توجه قرار گرفت و تا به امروز به عنوان یکی از شاهکارهای ادبیات جهان از آن یاد می شود.

در سال 1998 تئاتری بر پایه این رمان در کشور فرانسه شکل گرفت که با استقبالی بین المللی مواجه شد و در بیش از بیست کشور جهان و به ده زبان زنده دنیا اجرا شده است.

بر اساس کتاب رکوردهای گینس، تئاتر گوژپشت نتردام موفق ترین اجرای دنیا در سال اول نمایش خود را داشته و توانسته این رکورد را تا به امروز یعنی بیست و یک سال حفظ کند.

آهنگسازی این تئاتر نیز توسط ریکاردو کوچانته بر اساس ترانه  هایی از لوک پلامندون ساخته شده که همواره جز بهترین آثار موسیقیایی جهان بوده است.

این تئاتر در سال های بعدی اجرا به زبان های انگلیسی، کره ای، فنلاندی، لهستانی، روسی، ایتالیایی، اسپانیایی و کاستاریکایی به روی صحنه رفته، که البته اجرای اصلی آن به زبان فرانسوی با بازی گارو خواننده و بازیگر مشهور فرانسوی در نقش کازیمودوی گوژپشت جز درخشانترین اجراها می باشد.

لایسنس و هویت تئاتر در اجراهای دیگر به زبان های مختلف نیز حفظ شده و موسیقی، دکور، طراحی لباس و میزانسن ها وفاداری خود را نسبت به اجرای اولیه حفظ کرده اند.

در ادامه کلیپی از میکس اجرا به زبان های مختلف را مشاهده خواهید نمود. این قسمت از اجرا مربوط به ترانه ای به نام زیبا (BELL)  است که در آن کازیمودوی گوژپشت در میدان شهر به غل و زنجیر کشیده شده و بسیار تشنه است، وی درخواست آب می کند و تنها کسی که ندای او را اجابت می کند، اسمرالدا زیباروی کولی است.

ترانه زیبا از تئاتر گوژپشت نتردام به زبان های مختلف
برچسب ها :

تئاتر، گوژپشت نتردام، ویکتور هوگو، رمانتیک، میزانسن


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


تکرار و تکرر در تئاتر ابزورد

98/01/10

تکرار و تکرر در تئاتر ابزورد
ادامه مطلب
گزارش تصویری و اخبار روز اول تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم

98/01/07

گزارش تصویری و اخبار روز اول تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40