تئاتر

تئاتر

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم آخرین پروژه گروه هنری اسپرودیزاین از 6 فروردین سال 1398 در سالن مستقل تهران با حضور متین ستوده و به کارگردانی علی ساسانی نژاد

اطلاعات تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم
تکرار و تکرر در تئاتر ابزورد

تکرار و تکرر در تئاتر ابزورد

تئاتر - 1398/01/10

اصطلاح تئاتر ابزورد نخستين بار توسط مارتين اسلين در يك مقاله مطرح شد .اين اصطلاح نه در آن زمان و نه امروز يك اصطلاح عام نيست و در معاني متفاوت به كار مي رود .

حوادث بي علت و منطقي كه معمولا از سر تصادف روي مي دهد،ناممكني نوميد كننده ،تكرار در جريان ها و گفتاري كه عبث بودن را به همراه دارد ،شيفتگي هاي اغراق آميز در عشق و دوستي و انجام امور خاص فردي و جمعي از جمله معاني دريافت شده از اين نوع تياتر مي باشد .

ابزورد چيزي جدا شدني از روان انسانها نيست و به نوعي درونيات يك فرد يا يك گروه را مي رساند و بيانگر افراط و تفريط هاي روحي و رواني است .

لحظاتي در تئاتر ابزورد است كه بي معنايي كلام در تكرار هاي كلامي و گاه حركاتي به اوج مي رسد و تناقض هايي ايجاد مي شود كه معناي عميق "هيچ" را در خود به استتار دارد .

آنتونن آرتور ميگويد " حركت كلام فيزيكي تئاتر است ". در تئاتر ابزورد از اين نگرش به خوبي استفاده شده ،مانند  صحنه اي كه استراگون و ولادمير در نمايش در انتظار گودو زمان را با جابجايي كلاه هاي خود مي كشند و سعي در تغيير هويتشان دارند ، ويا در نمايش كلفت ها سولانژ با تغيير هويت كلر او را به سمت آن هم مانندي هويتي و فرا من روي  فردی مي كشاند و هويت واقعي اش را افشا مي كند .

اين حركت در انواع ابزورد كاربرد دارد به گونه اي كه يونسكو هم در تئاتر صندلي ها از آن استفاده كرده و معتقد است كه براي خلق خلا ،اصوات نامفهوم ، به صدا در آمدن اشيا مانند باز و بسته شدن پياپي در و پنجره ها و استفاده از نور هاي قوي لازم و ضروري است .

اين خلا ايجاد شده به جان تماشاگر مي افتد و او را به سرحد جنوني مي رساند كه مي خواهد تسلط كامل بر زمان را در دست خود بگيرد و ايستايي و مرگ زمان را به شكلي وصف ناشدني در تئاتر به انتظار بنشيند و به نوعي "در انتظار بودن "را دريافت و در وضعيتي ساخته شده قرار گيرد .

در مقاله اي مندرج در كتاب "مرگ گوودو" پير برونل اين آشفتگي نظام يافته را خاصيتي از تئاتر امروز يا تئاتر معاصر و نو  مي داند .وي معتقد به اين است كه تئاتر امروز چون از مواجهه خالق خود با جهاني كه در آن مي زيد زاييده مي شود ،ممكن است محصور زمان واقع شود .او همچنين مي گويد كه منتقدين كم توقع براي تفسير آثاري چون در" انتظار گودو " و "عابر هوايي" ،فورا مسايلي مانند مرگ خدايا خالق اثر ،آشفتگي هاي پس از جنگ  و جو آخر الزماني را پيش مي كشند ، در صورتي كه به اعتقاد برونل تئاتر نو در گرو" امروزگي" است و پرداختن به اين مسايل ، تئاتر را از بديع بودن فاصله دار مي كند .

به هر حال بايد گفت كه هنر حقيقي هنري است كه در برابر زمان خود قد علم مي كند وبه عنوان يك سرمايه ي جهاني، رويكردي جهاني دارد . اين تئاتر بايد زوال را در خود جستجو كند نه در عوامل بيروني !

در اين پيشتازي  خود نگري،" زمان" بي آنكه به نقش خود واقف باشد توسط خالق اثر و بيننده ها در حال از بين برندگي  است و دست به تخريب دروني و رواني اثر،خالق اثر و شخصيت ها و كاراكتر ها مي زند .

در نمايشنامه هايي كه مرز زماني را شكسته اند  (يا به نوعي سلطه گر بر زمان درون و برون نمايشنامه بوده اند ) ،ديگر خالق اثر به عنوان تنظيم كننده ي "زمان" نيست بلكه خود شخصيت ها و كاراكتر ها از دريافت بيهودگي هاي زماني دست به انجام" هيچ" مي زنند . آنها با انجام كارهايي كه بي هودگي زمان از دست رفته و از دست رونده را كاهش دهد ، در اصل كاري انجام نداده و اين هراس از دست دادن به نوعي فرو روندگي شخصيت ها را در وجه هيچ انگاري خود تشديد مي كند.

نگاه به" پشت سر" اين اثر فروكاهندگي ِ" من " را بيشتر مي كند و تسريع مي بخشد .

زمان در اين نمايشنامه هاي واقعي ابزورد باعث آن شده كه دووجه اثر گذاري را در يابيم .وجهي كه هراس تكرارِ زمان انسان هاي نمايشي را به تكرر مي اندازد و ديگر اينكه تكرر رفتار انسان هاي رو به زوال باعث تكرار حركت در زمان مي شود .

براي دريافت اين تكرار و تكرر بايد عميقا به  " من "‌هاي شبيه به هم و زمان هاي تكرار شده ي از گذشته تا امروز موجود در نمايشنامه ها به خوبي دقت شود .


مینا درعلی
مینا درعلی
مینا درعلی متولد 1345 در شیراز است.وی کارشناس ارشد ادبیات نمایشی است و فعالیت های ادبی و هنری مانند ساخت دو فیلم داستانی تجربی "پیوند ، و میراث" و ساخت فیلم مستند حیاتی را در کارنامه خود دارد. مینا یکی از موسسین انجمن اهل قلم بوشهر و سردبیر نشریه میراث لیات است.

برچسب ها :

تئاتر، ابزورد، تئاتر ابزورد، نمایش، هنر تئاتر


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


تئاتر گوژپشت نتردام یکی از رکورد داران گینس

98/01/18

تئاتر گوژپشت نتردام یکی از رکورد داران گینس
ادامه مطلب
گزارش تصویری و اخبار روز اول تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم

98/01/07

گزارش تصویری و اخبار روز اول تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40