معرفی کتاب

معرفی کتاب

یکی از اتفاقات مهم در این وب سایت معرفی کتاب های مرجع هنر و شرح تفصیلی به همراه نمایش نظرات کاربران است - در این قسمت سعی شده است که از بهترین و پر خواست ترین کتاب ها در زمینه های مختلف هنری استفاده گردد

کتاب افسانه های تبای اثر سوفوکل

کتاب افسانه های تبای اثر سوفوکل

معرفی کتاب - 1397/12/05

 نوشته های سوفوکل بر نمایش نامه نویسان بعد از خود و همینطور فیلسوفان و روان شناسان معتبر دنیا همچون نیچه و فروید اثرگذار بوده است. این کتاب ترجمه شاهرخ مسکوب است، در ادامه با شرح (آشنایی با کتاب افسانه های تبای) این نمایشنامه بزرگ با ما همراه باشید.

ادیپوس مردی است جوینده و خواستار دانائی و این خواستن نه چیزی است که با اراده وی باشد. گر چه مردی است با اراده خطیر، اما عشق به دانائی در وی چیزی است برتر و بیرون از اراده . می خواهد بداند زیرا نمی تواند که نخواهد. آنگاه که می گوید  : "نمی توانم حقیقت را ندانسته رها کنم" جوهر جانش را بر ملا می سازد.

میل به دانستن در وی آتشی است سرکش و غریزی و این کیفیت خود را از همان آغاز کار عیان می کند.

چند سطر بالا معرف شخصیت ادیپ شهریار است که در مقدمه این کتاب خودنمایی می کنند.با توجه به این نکته که در این شاهکار سوفوکل عیان است به درستی سلسله مراتب قدرت را در یونان باستان می فهمیم، که آن چیزی نیست مگر اینکه سرنوشت حتی بر خدایان کهن در باستان نیز غالب است و حتی خدایان نیز مفری از سرنوشت ندارند. ادیپوس پادشاهی دانا و دلسوز است اما بنا به تقدیر گناهکاری است که باید گناهش را بپذیرد و در معنای تراژدی به شکل واقعی کلمه با سرنوشت دهشتناک خود مواجه شود.

اما ادیپ شهریار داناست و انسان به مدد معرفت حصار محدودیت وجود و ضرورت های جسم را در می نوردد و از خویشتن فراتر می رود، طبیعت نابینای کوردل را انسانی می کند و آن را به کار خویش می گیرد.

تراژدی ادیپوس شهریار پایه ای است بر نمایشنامه نویسی برای همه هنرجویانی که قصد ورود به دنیای نمایش را دارند و ناگریز همه این افراد به نوعی با این نمایش درگیری فکری و گاه فلسفی خواهند داشت.

کتاب افسانه های تبای شامل سه نمایشنامه ادیپوس شهریار، ادیپوس در کلنوس و آنتیگنه از انتشارات خوارزمی است، پیشگفتار مترجم در ابتدا بسیار خواندنی و دلنشین است و زوایای پنهانی از اندیشه های سوفوکل را برای ما روشن می سازد.

کتاب در 376 صفحه و قیمت آن (در مهر ماه سال هزار وسیصد و نود و هفت) 35000 تومان می باشد.چاپ کتاب مناسب اما در ویراستاری با مشکلاتی روبرو است.

به زودی در پست هایی به اندیشه های سوفوکل، شخصیت شناسی و تاریخ نمایش در یونان خواهیم پرداخت.

هدف از این بخش تنها معرفی اجمالی کتب مرجع هنر است و شرح تفصیلی در بخش های دیگری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بررسی تطبیقی نمایشنامه اودیپ اثر سوفوکل و اویدیپیوس نوشته سنکابرچسب ها :

سوفوکل، نمایش، درام، ادیپ، آنتیگنه، ادیپوس شهریار، تئاتر، افسانه های تبای


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


تعبیر خواب

98/05/23

تعبیر خواب
ادامه مطلب
ژن های خودخواه

98/05/22

ژن های خودخواه
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40