معرفی کتاب

معرفی کتاب

یکی از اتفاقات مهم در این وب سایت معرفی کتاب های مرجع هنر و شرح تفصیلی به همراه نمایش نظرات کاربران است - در این قسمت سعی شده است که از بهترین و پر خواست ترین کتاب ها در زمینه های مختلف هنری استفاده گردد

کتاب جامعه شناسی هنر اثری از ناتالی هینیک

کتاب جامعه شناسی هنر اثری از ناتالی هینیک

معرفی کتاب - 1398/01/05

یافته های تحقیقی که چند سال پیش در ایتالیا صورت گرفته است، نشان می دهد که فقط 5 درصد از تولید جامعه شناختی به موضوع جامعه شناسی هنر اختصاص دارد.

پارگراف بالا قسمتی از مقدمه کتاب جامعه شناسی هنر نوشته ناتالی هینیک و به ترجمه آقای عبدالحسین نیک گهر است، این کتاب در 165 صفحه خود بسیار پر مغز و پر محتواست و مفاهیم مهمی را در مقوله جامعه شناسی هنر بیان کرده است.

ترجمه آقای نیک گهر بسیار روان و علمی است و به نقل از خود ایشان در مقدمه کتاب، میتواند گامی در تازه کردن فضای آموزش عالی در حوزه جامعه شناسی داشته باشد.

چاپ و ویراستاری کتاب نیز بسیار مناسب و قیمت آن (در بهمن ماه نود و هفت) برای چاپ هفتم (نشر آگه) بیست هزار تومان می باشد، نکته جالب شمارگان آن می باشد که با توجه به محدود بودن منابع در این حوزه تنها 330 نسخه است و این عدد پاسخگوی هنرجویانی که جامعه شناسی جز علوم پایه ایشان میباشد، نیز کافی نیست.

کتاب در دوبخش کلی " تاریخ جامعه شناسی هنر" و "نتایج تحقیقات پیمایشی" تالیف شده است.

بهترین تعریف از کارکرد این کتاب را در مقدمه آقای نیک گهر میتوان یافت، که قسمتی از آن به شرح ذیل است :

جامعه شناسی هنر دانشی میان رشته ای است که با تاریخ فرهنگی، زیباشناسی، تاریخ هنر، انسان شناسی، روانشناسی اجتماعی، جامعه شناسی انتقادی، جامعه شناسی پیمایشی و ... مرزهای مشترک و نامشخص دارد.

این کتاب نخستین درسنامه جامعه شناسی هنر به زبان فارسی است که درونمایه آن را نه "هنر و جامعه"، نه "هنر در جامعه"، بلکه هنر به مثابه جامعه تشکیل می دهد.

ناتالی هینیک، جامعه شناس مرکز تحقیقات علمی CNRS فرانسه بیش از ده ها اثر معتبر در جامعه شناسی هنر دارد، از جمله شکوه وان گوگ، از نقاشی به هنرمند، جامعه شناسی نوربرت الیاس، سیمای زن در ادبیات داستانی غرب و ...

هدف از این بخش تنها معرفی کتب مرجع هنر است و شرح تفصیلی در بخش های دیگری بررسی می گردد.

 برچسب ها :

جامعه شناسی هنر، هنر، ناتالی هینیک، زیبایی شناسی، کتاب


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


تعبیر خواب

98/05/23

تعبیر خواب
ادامه مطلب
ژن های خودخواه

98/05/22

ژن های خودخواه
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40