معرفی کتاب

معرفی کتاب

یکی از اتفاقات مهم در این وب سایت معرفی کتاب های مرجع هنر و شرح تفصیلی به همراه نمایش نظرات کاربران است - در این قسمت سعی شده است که از بهترین و پر خواست ترین کتاب ها در زمینه های مختلف هنری استفاده گردد

کتاب نمایش در ایران اثری از استاد بهرام بیضایی

کتاب نمایش در ایران اثری از استاد بهرام بیضایی

معرفی کتاب - 1397/12/28

کتاب " نمایش در ایران " حاصل تحقیق و مداقه ی ارزشمند استاد بهرام بیضایی است  ، فتح باب این کتاب با توضیح ناشر آغاز می شود تا شرحی از کم و کیف چاپ مجدد و موانع موجود در این مسیر را به  اطلاع مخاطب برساند . در ادامه ، پیش گفتاری مربوط به سال 1344 یعنی مصادف با اولین نوبت چاپ کتاب به قلم استاد بیضایی مرقوم شده است که در آن شرح مختصری از چگونگی جمع آوری مطالب  و شیوه تحقیقات  با زبانی ساده و صمیمی  با مخاطب در میان گذاشته می شود .

 این کتاب اولین تحقیق مکتوب و جامع در مورد  چگونگی شکل گیری نمایش های ایرانی و سیر تطور تاریخی آنها در گذر  زمان  است . به گفته بسیاری از اساتید فن ، این اثر  معتبر ترین مرجع برای  آگاهی از پیشینه نمایش های ایرانی است که می تواند  در اختیار اساتید  ، دانشجویان و علاقه مندان قرار بگیرد .

در مقدمه این کتاب   شرحی مختصر از ریشه های آیینی  نمایش در ایران  و چگونگی شکل گیری آنها در گزار های متفاوت تاریخی  به زبانی معجز  عنوان شده است  .

نویسنده در این کتاب به بررسی  دو  دوره مهم  تاریخی یعنی  پیش از اسلام و بعد از اسلام  می پردازد و حتی الامکان هر کدام از گونه های نمایشی را  را در یک سر فصل مجزا  بررسی میکند به عنوان مثال نمایش هایی از قبیل سوگ سیاوش ، آیین مغ کشی ، شبیه سازی ، میرنوروزی .. را پیش از اسلام و نقالی ، نمایش های عروسکی ، تعزیه و نمایش های شادی اور را  پس از اسلام  بررسی میکند  . نویسنده در این راه به گزارش مستندات تاریخی بسنده نمی کند بلکه با غور و تفحسی هوشمندانه و ظریف  به بازیابی  ریشه های مشترک این نمایش ها و تاثیر دوره نخست بر دوره پسین  می پردازد .

در انتها  نیز واژه نامه ای برای درک صحیح و شفاف مخاطب از اصطلاحات به کار رفته در کتاب تعبیه شده است که به خوانش  روان و گره گشایی  در این مسیر کمک شایانی میکند .

این کتاب با جلدی نرم مشتمل بر 244 صفحه از انتشارات روشنگران و مطالعات زنان با قیمت (آبان ماه نود و هفت) 25000 تومان می باشد و طی تحقیقات به عمل آمده از سال 93 تا به امروز دیگر تجدید چاپ نشده. این کتاب سال ها در ایران نایاب و به صورت غیرقانونی نشر می شد، امیدواریم این مرجع معتبر همواره در دسترس هنردوستان باشد.برچسب ها :

بهرام بیضایی، نمایش، ایران، کتاب، تئاتر، کتاب نمایش در ایران،کتاب هنر


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


تعبیر خواب

98/05/23

تعبیر خواب
ادامه مطلب
ژن های خودخواه

98/05/22

ژن های خودخواه
ادامه مطلب

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40