پروژه های تئاتر

پروژه های تئاتر

پروژه های تئاتر همواره یکی از مهمترین فعالیت های گروه ما بوده است، این گروه افتخار همراهی بزرگانی مانند علی قمصری، رضا افشاری، احسان افشاری، حامد شفیع خواه، متین ستوده، سارا رسول زاده و حسین ضروری را داشته است

پروژه های تئاتر
شبح اپرای تهران کاری از علی ساسانی نژاد

شبح اپرای تهران کاری از علی ساسانی نژاد

پروژه های تئاتر

گزارش بانی فیلم از نمایش شبح اپرای طهران

به گزارش روابط عمومی مجله بانی فیلم ،نمایش "شبح  اپرای طهران" با طراحی و کارگردانی علی ساسانی نژاد به زودی اجرای خود را در خانه هنرمندان آغاز خواهد کرد.

"نمایش در مورد موجود اسرار آمیزی به نام "اریک" است که به دلیل علاقه شدیدش به موسیقی، در سردابه اپرای پاریس ساکن می شود. چهره او که از کودکی مسخ شده است، به اصرار مادرش همیشه در پشت ماسک پنهان می ماند و به علت ظاهر هولناک و منش غیر عادی اش ، فردی منزوی و در حاشیه اجتماع می ماند و عشق برایش در آخرین تلاش به عدم موفقیت می انجامد و...

در نمایش "شبح اپرای طهران" حسین ضروری، مریم یوسف، ماریه ماشاالهی، فرود صادقی، بابک بردیا، سیاوش بابایی، هاله بهبودی، ایمان عبادیان، صابر کریمی ، مهدی صبری ، زهرا کیایی، مهین قاسمی و نغمه رضایی به ایفای نقش می پردازند.دیگر عوامل نمایش عبارتند از: گروه کارگردانی: منشی صحنه و دستیار کارگردان : نوشین نصیری پرتویی، دستیار کارگردان : سیاوش بابایی و بهروز پرنیان. آهنگساز: حسین ضروری، آواز: حسین ضروری و فرود صادقی. نوازندگان: حسین ضروری، مینا صابری و بهروز پرنیان ، ترانه سرا و مشاور: سیاوش بابایی ، طراح لباس : آناهیتا طیبی ، طراح گریم: نغمه جمالی ، پوستر و بروشور: سجاد فرزانه، اجرای 3D: مائده ترکیان ، اجرای نور سعید سلطانی ، سینما توگراف : محمد رضا غلامی  و روابط عمومی: فاطمه رستمی

این کار به تهیه کنندگی طراحی گروه طراحی هنری sprodesign است. این نمایش از 18 دی تا 17 بهمن ماه ، در دو سانس در گالری بهار خانه هنرمندان اجرا می شود. 

گزارش ایران تودی از شبح اپرای تهران

آنچه در شبح اپرای طهران دیدم دقیقا مطابق با ادعای هنرمندان آن بود، بله ترکیبی از موسیقی ،اپرا، مجسمه سازی و نمایش به مفهوم عام آن .شاید خود عوامل هم حدس نمیزدند که در روز اول نمایش با چنین استقبالی از تشنگان کاری جدید در دنیای نمایش و تئاتر مواجه شوند اما حیف که این اثر به دلیل برخی از ناهماهنگی ها تا 10 روز آینده بر روی صحنه نخواهد رفت و چشمان مشتاق باید منتظر اریک اسرارآمیز بمانند.

ساسانی نژاد نشان داد که قصد ورود به مسیری جدید در دنیای تئاتر و دراماتورژی دارد و ناگفته پیداست که قدم اول را بسیار محکم برداشت ،ایرانیزه شدن این رمان معروف به همراه موسیقی و ترانه های ترکیبی آن بسیار روان به نظر می رسید و اشارات تاریخی آن کاملا به جا بود، موسیقی نظم کار را تا به انتها مدیریت کرد و اجرای حسین ضروری بی اغراق وزنه ای محکم در خلال نمایش بود ،البته اجرای دیگر بازیگران با توجه به نمایش اول خوب و قابل قبول بود که نشان از تمرین های شبانه روزی این گروه داشته است، البته ناهماهنگی های حرکتی و میزانسن در پرده دوم کمی محسوس بود که آنهم به دلیل جابه جایی نا به هنگام و به قول معروف دقیقه نودی سالن نمایش از گالری خانه هنرمندان به سالن استاد انتظامی بود ولی در کل نکته منفی را در ذهن مخاطب باقی نمی گذاشت.

با آرزوی موفقیت برای عوامل این نمایش تاثیر گذار

یادداشت علی ساسانی نژاد درباره نمایش شبح اپرای طهران

جدایی از هنر معلول و هنر ناتمام

شبح اپرای طهران فقط یک آغاز و ماکتی کوچک از ذهنیتی بسیار وسیع است ، ماکت کوچکی که تمامی آن از ایده ، طراحی و ساخت مجسمه های ساده و کم هزینه اش  فقط در اتاق خواب 12 متری  شکل گرفته است .

با چند نکته ساده قسمتی ازداستان ذهن خود را مطرح میکنم ،

نکته اول - اگر سینما را فاکتور بگیریم ، شاید بتوان گفت که قسمت وسیعی ازهنر امروز ما در محیط زندگی  ،هنری معلول و نا تمام است. آثارتجسمی که بعد از پایان قرارداد با گالری ها معمولا انبوهشان به انباری ها باز می گردند، تازه اگر بودجه کافی برای چند روز زندگی در گالری فراهم باشد، برای درک این مطلب فقط کافیست در اتاق اساتید هنرهای تجسمی در دانشگاهای هنرزمان کوتاهی را برای نوشیدن یک لیوان چای صرف کنید .اضافه می کنم ، نمایشهایی که بعد از یک یا دوماه چیزی جز یک پوستر یا یک خبر در نت نخواهند بود وچه سریع به پایان عمرشان می رسند ،با نابودی تمامی دکور ها و لباسهای کم هزینه و پر هزینه. می بینید با یک آمار ساده  می توان فهمید چه بودجه ای را خودمان در این فضای بی پول هنری داریم نابوود می کنیم.

نکته دوم از منظری دیگر.... معمولا در سینما و تئاتر،حضور هنرهای تجسمی به شکل کپی های بی ارزشی هستند که از راحت ترین راه بدست طراح می رسد و فقط نام دکور به خود می گیرند ، بدون هیچ شناسنامه ای وبی شک ارزش فردی خود را از دست می دهند که آنها هم سرانجامی جز نابودی ندارند و نخواهند داشت.

نکته ای دیگر- این چند روز زندگی هم در گالری ها وسالن های تئاترمعمولا مختص به گروه ها ، افراد و هنرمندان همجنس خود می باشند، مثلا به ندرت دیده می شود یک دانشجوی بازیگری در موزه هنرهای معاصر برای دیدن آثار مجسمه سازها حضور پیدا کند، این جمله را بار ها شنیده ام :" من دانشجوی بازیگری ام چرا باید به موزه بروم و یا من ادبیات نمایشی میخوانم چرا باید در کلاس مبانی دکور حضور پیدا کنم وجملاتی شبیه انها ، در حالی که این آموزش درست دیدن ، عمیق دیدن و وسیع دیدن برای بالا بردن سطح شعور هنری از کودکی در خانه های ما نادیده گرفته شده است.

فقط چند نکته کوچک را مطرح کردم و سرتان را زیاد درد نمی آورم ، در این سرآغاز من سعی داشته ام قسمتی از این هنرها ، هنرمندان و طرفدارانشان را در کنار هم جمع کنم و فقط نگاهی به یک تئاتر گالری ساده نداشته باشم ، بلکه نمایشگاهی بسیار کوچک از معماری ، مجسمه ، موسیقی والبته هنر نمایش شکل بگیرد ، با تعریف فردی خود اثر که در اشل وسیع آن با متریالی ماندگار تر و سازه هایی درست ترو خلاق تر می توانند در فضای داخلی و شهری مورد استفاده قرار گیرند و یا حتی آرشیو و پروژه هایی آماده باشند برای معماران و دیگر دوستانی که خواسته و نا خواسته این آشتی هنری رابین همه هنرمندان و البته جامعه بر قرار می کنند. نام و تصویری که از آن نمایشها و گروه های هنری برای همیشه در شهرمان حک شده وماندگارخواهند شد.

در پایان اضافه کنم که این بازگشت هزینه از طرف شهرداری ها ، سازنده ها و دیگر بخشها ها یک برد به سود هر دو گروه می باشد.  موزه شهری چند منظوره که ثروتی برای نسل آینده خواهد بود.

در مورد اجرای شبح اپرا هم باید بگویم که برگرفته از یکی از پر فروشترین و محبوب ترین رمانهای دنیا با نام شبح اپرای پاریس  نوشته سوزان کی و ترجمه خانم ملیحه محمدی می باشد. این اجرا با ساخت چندین ترانه و موسیقی زنده  به فرمت اپرایی نزدیک شده است.

با سپاس علی ساسانی نژاد

 

 

پیش نمایش شبح اپرای طهران


شبح اپرای تهران تریلر دوم
برچسب ها :

تئاتر، کارگردانی، شبح اپرای تهران، دراما، نمایش، سالن استاد انتظامی


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


کنسرت تیاتر شط رنج اثر مشترک علی قمصری و علی ساسانی نژاد

97/12/04

کنسرت تیاتر شط رنج اثر مشترک علی قمصری و علی ساسانی نژاد
ادامه مطلب


تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40